تجهیزات مورد نیاز فست فود

تجهیزات مورد نیاز فست فود

از جمله مهمترین بخشهایی است که باید مورد توجه خاص قرار گیرد. باید به کلیه این تجهیزات و همچنین اکسسوار در کنار آنها به صورت تخصصی نگاه کنید تا بین رقبای بیشماری که هر روز در حال افزایش هستند نیز، از همان ابتدای راه، متمایز شوید. شروع هر کار جدیدی به ویژه اگر مخاطب شما ذائقه افراد باشد به خودی خود استرس آور است. باید اقرار کرد که از ابتدا بایست حساب خیلی موارد را داشته باشید. کوچکترین اشتباهات میتواند تاثیر منفی بزرگی بر کارو کاسبیتان بگذارد. مجموعه بن کافی با تجربه صدها پروژه موفق در کانسپتهای مختلف فست فود، رستوران، کافی شاپ، فود کورت و آشپزخانه صنعتی، با دارا بودن چک لیستهای مختلف و کارخانه تولید مصنوعات استیل، تجهیزات برودتی و سرمایشی، انواع هود و ده ها محصول دیگر در این راه می تواند کمک شایانی به شما عرضه نماید.

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

فست فودی ها به خاطر هزینه متوسط و زمان کم انتظار برای آماده شدن سفارش، مخاطبان و علاقه مندان فراوانی دارند.  

برای اینکه هیچ چیزی از قلم نیفتد، اطمینان حاصل کنید که شروع کار با همه تجهیزات و بدون هیچ دغدغه‌ای صورت می‌گیرد. اما در نظ داشته باشید، یکی از تفاوت‌های مهم کانسپت فست فود از کسب و کارهای دیگر صنعت ارائه غذا و نوشیدنی این است که سرعت آماده سازی و تهیه همه چیز باید دو برابر رستوران‌های دیگر باشد.

در زیر به بررسی چند عدد از تجهیزات مورد نیاز، میپردازیم:

سرخ کن صنعتی

میزان بالایی از فروش فست فود بسته به  آیتم‌های دارد، که بخش اصلی فرآیند پخت آنها با سرخ کردن انجام می‌گیرد. دستگاه سرخ کن صنعتی یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه صنعتی فست فودها است. دستگاه سرخ کن صنعتی سه دسته بندی اصلی دارد:

سرخ کن صنعتی برقی

دستگاه سرخ کن صنعتی که با نیروی برق کار می‌کند، یکی از انواع مرسوم است. به کارگیری آنها با امنیت کاری بالاتری همراه است و از آن برای سرخ کردن تقریبا همه چیز می‌توان استفاده کرد. اما برای سرخ کردن حجم بالایی از مواد غذایی مختلف مناسب نخواهند بود. قیمت تمام شده سرخ کن صنعتی که با نیروی برق کار می‌کند و ظرفیت بالایی دارد اندکی در مقابل مدل‌های دیگر بالاتر است. همچنین مقدار انتشار بوی نامطبوع این دستگاه حداقل است.

در خصوص خرید سرخ کن صنعتی برقی موارد ذیل را مورد توجه قرار دهید:

 • ظرفیت سرخ کن صنعتی

اول از همه این را در نظر داشته باشید که، می‌خواهید چه حجمی از مواد غذایی را به صورت روزانه با سرخ کن رستورانی آماده کنید.  اگر آیتم‌هایی مد نظر شما مثل گوشت و مرغ حجیم هستند، در این صورت به دنبال سرخ کن‌های صنعتی چند سبده باشید.

 • امنیت دستگاه‌های سرخ کن صنعتی

امنیت کار با دستگاه باید جزو اولویتهای  شما در انتخاب سرخ کن صنعتی مناسب باشد. در حالی که امکان آتش گرفتن برای تمام دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در فست فودها وجود دارد، احتمال وقوع حادثه برای سرخ کن صنعتی از بقیه لوازم بیشتر است. از همین رو مدل‌هایی به بازار آمده‌اند که درب تمام اتوماتیک دارند. در این مدل زمانی که روغن به دمای خاصی می‌رسد کاملا بسته می‌شود.

 • نوع استفاده از سرخ کن‌های صنعتی

همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، نوع استفاده مهم‌ترین ملاک انتخاب سرخ کن صنعتی خواهد بود. مثلا سیب زمینی سرخ کرده که یکی از پر اهمیت ترین بخش‌های منو هر فست فودی است به سرخ کنی بسیار قدرتمندی نیاز ندارد. از طرفی سرخ کنی که بخواهید از آن برای آماده کردن انواع خوراک‌های گوشتی استفاده کنید باید قدرتمند باشد. می‌توانید در انتخاب تجهیزات مورد نیاز فست فود خرید این دو و هزینه‌های تمام شده آنها را بالانس کنید.

 • راحتی کاربری و تمیز کردن

تمیز کردن سرخ کن صنعتی آن هم در آشپزخانه شلوغ فست فودها اصلا ساده نیست. اما اگر بخواهید کیفیت غذا را بالا ببرید و حداکثر رضایت مشتری را جلب کنید، تمیز کردن این ابزار کاربردی در آشپزخانه فست فودها باشید. چه بهتری که برندی که آن را خریداری می‌کنید خودش این امکان را از پیش فراهم کرده باشد. خارج کردن روغن که بارها از آن استفاده شده است کار ساده‌ای نیست. باید ضمن انتخاب به دنبال مدل‌هایی باشید که بخش خروجی روغن برای آنها از پیش تعبیه شده باشد. به طور معمول قابلیت جداسازی قسمت‌های مختلف برای سرخ کن صنعتی درجه یک فراهم است.

 • زمان گرم شدن دستگاه و روغن

دستگاه سرخ کن صنعتی به طور معمول به زمان بیشتری برای گرم کردن روغن نیاز دارد. همچنین زمان بیشتری خواهد برد تا بعد از اضافه کردن مواد غذایی دوباره دما به درجه سرخ کردن برسد. قبل از انتخاب این وسیله از تجهیزات مورد نیاز فست فود باید زمانی که طول خواهد کشید، تا روغن آماده کاملا گرم و آماده مصرف شود را بررسی کنید.

ویژگی‌های کلیدی دستگاه سرخ کن صنعتی

 • ترموستات جاسازی شده در داخل دستگاه: در حالی که ممکن است همیشه الزامی نباشد اما می‌شود در مواردی برای سرخ کن صنعتی ترموستات جداگانه تهیه کرد.اما مدلی که به این قطعه مجهز باشد کارایی بالاتری دارد.
 • نمایشگر نشان دهنده دما و وضعیت روغن: در محیط رستوران‌های فست فود از روغن چندین بار استفاده می‌شود. به همین دلیل باید مدلی را انتخاب کنید شما را از دما و کیفیت روغن مطلع کند. این دسته از سرخ کن‌های صنعتی بهره‌وری را در محیط آشپزخانه فست فود به شدت بالا خواهند برد.
 • دستگیره‌ها و پوشش بدنه خارجی که دما را در خود نگاه نمی‌دارند: سرخ کن صنعتی در محل‌های تماس باید در هنگام کار کاملا خنک باشد تا سوختگی پیش نیاید و کار با آن ساده باشد.
 • سیستم تخلیه روغن: تخلیه روغن بعد از استفاده می‌تواند یکی از وظایف دشوار در محیط رستوران باشد. اما مدل‌های برتر این ابزار حیاتی در آشپزخانه فست فود سیستم تخلیه مجزا دارند، که چنین فرآیندی را به شدت ساده‌تر می‌کند.
 • قابلیت خاموش شدن اتوماتیک: اگر روغن مصرفی شما بیش از اندازه داغ گردد می‌تواند در محیط فست فود فاجعه به بار بیاورد. اما در دسته‌ای از سرخ کن‌های صنعتی ویژگی‌های امنیتی به خوبی تعبیه گردیده است. از جمله اینکه از گرم شدن بیش از اندازه روغن به صورت اتوماتیک جلوگیری می‌کند و آن را به کسانی که با دستگاه کار می‌کنند اطلاع می‌دهد.
 • سیم‌هایقطع کننده جریان برق: برق کشی و درگاه تغذیه جریان برق یکی از کلیدترین قسمت‌های سرخ کن صنعتی هستند. به طور معمول سیم‌های هر وسیله الکترونیکی بعد از مدتی استفاده به سرعت آسیب می‌بینند. اما اگر این اتفاق برای سرخ کن صنعتی بیافتد عواقب آن در محیط آشپزخانه فست فود غیر قابل جبران خواهد بود.
 • چند سبده بودن سرخ کن صنعتی: سرخ کن صنعتی با چندین سبد ظرفیت کار را در آشپزخانه صنعتی بالا خواهد برد. می‌توانید به صورت هم زمان چندین نوع غذا را با هم سرخ کنید و از سرعت کار و کیفیت آن کاملا مطمئن باشید.

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

انواع تابه و صفحه گریل

یکی از پرکاربردترین ابزارها در لیست تجهیزات فست فود تابه‌ها یا صفحه‌های گریل بزرگ هستند. به دلیل انعطاف پذیری بالا در استفاده، صفحه‌های گریل یکی از ضروری‌ترین تجهیزات مورد نیاز فست فودها هستند. این ابزار مدل‌های مختلفی دارد و پوشش دهنده تمام نیازها است. انواع آن عبارتند از:

صفحه گریل کانتر تاپ‌ها

گریل‌های کانتر تاپ سایز متوسط یا کوچک برای فست فودهای با حجم مشتری کم تر یا فودتراک‌هایی که فضا در آنها محدود است مناسب هستند. نیروی پیش‌ران برخی از این مدل‌ها گاز است اما برخی از آنها با برق کار می‌کنند. بنابراین مطمئن شوید که مناسب ترین مدل را برای کانسپت مد نظر خود انتخاب می‌کنید.

دستگاه گریل صنعتی

هر آشپزخانه‌ای فست فودی که به کیفیت غذا اهمیت می‌دهد حتما باید به گریل صنعتی حرفه‌ای مجهز باشد. چه بخواهید ساندویچ لذیذ را آماده کنید یا دو سمت پنکیک‌ها را طلایی کنید، تمام اینها بدون مجهز کردن آشپزخانه رستوران فست فود به گریل حرفه‌ای غیر ممکن خواهد بود.

گریل یکی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز فست فود است. دستگاه‌های گریل در شکل‌های متنوع و اندازه‌های و انواعی مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل آن را به گزینه‌ای تبدیل می‌کند که می‌توان آن را دقیقا با نیازهای فست فودخود منطبق کنید.

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

یخچال و فریزر صنعتی اختصاصی برای کانسپت فست فود

یخچال و فریزر برای هر سرویس غذایی حیاتی است. زیرا تمام مواد غذایی را در بهترین شرایط ممکن نگاه می‌دارد. در حالی که یخچال فریزر تمام استیل در محیط آشپزخانه فست فود حیاتی هستند، باید از انواع آن مطلع باشید تا امکانات وظرفیت‌های آن را دقیقا با نیازهای مجموعه خود هماهنگ کنید.

خوشبختانه مدل‌های یخچال و فریزر صنعتی تنوع بالایی دارند. می‌توانید با توجه به امکانات مدلی که مناسب مجموعه خودتان است را انتخاب کنید. مجموعه بن کافی با کارخانه تولید و ساخت تجهیزات برودتی و سرمایشی با توجه به سفارش خاص شما توانایی ساخت آنچه بیشترین کارایی را برای شما دارد.

کاتالوگ

انواع قفسه بندی‌ها

نوع قفسه بندی و جایگزینی آن در طراحی آشپزخانه صنعتی از حساسیت بالایی برخودار است. سازمان‌ دادن به همه چیز در آشپزخانه جریان آن را کاملا مشخص می‌کند. از آنها می‌توان برای دسته بندی مواد غذایی و هم کلیه ظروف و ابزارها استفاده کنید. در محیط آشپزخانه صنعتی خیلی از لوازم و ظروف سنگین هستند. از این رو باید مطمئن شوید که جنس قفسه‌ها از مواد درجه یک با ماندگاری بالا باشد. همچینین ماندگاری آنها را برای محیط‌هایی که آب و هوا مرطوب و خنک دارند طولانی‌تر خواهد کرد.  مجموعه بن کافی با استفاده از متریال استیل در ساخت قفسه ها، گام موثر و کاربردی در حفظ نظافت و پاکیزگی فضای نگه داری شما برداشته است.

کاتالوگ

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

ماشین یخ ساز در لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود

زمانی که نوبت به نوشیدنی‌های محبوب فست فود می‌رسد، باید سرو آنها را حتما با یخ همراه کنید. به همین دلیل آشپزخانه صنعتی فست فود باید به دستگاه یخ ساز مجهز باشد که قابلیت تولید یخ در اندازه‌های مختلف با حجم بالا را داشته باشد. دستگاه یخ ساز زیر کانتری یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها در اکثر رستوران‌ها و فست فودها است. برای اینکه دستگاه یخ ساز و خرید آن را در لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود قرار دهید، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. دستگاه یخ ساز مدل‌های مختلفی از جمله زیر کانتری، روی کانتری و ترکیبی دارند. برای آنکه مدل مناسبی را انتخاب کنید، لازم است تا فضای جایگذاری و نوع یخ مصرفی و حجم مورد نیاز خود را در نظر داشته باشید.

میزهای آماده سازی و کانترتاپ‌ها

میزهای آماده سازی یکی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز فست فود هستند. میزهای کار باید مدل مناسب داشته باشند و کاملا همخوان با حجم کاری آشپزخانه صنعتی فست فود باشند. از میز کار برای آماده کردن غذای اصلی، پیش غذاهای و هر سفارش دیگر در محیط آشپزخانه رستورانی می‌توان استفاده کرد.

کارایی در آشپزخانه صنعتی رستوران با جایگذاری میزهای آماده سازی یه جریان می‌افتد. آنچه در انتخاب میزهای آماده سازی مناسب مهم است، انتخاب رنج متنوعی از سایزهای مختلف با هدف کاری مشخص است.  همچنین باید با توجه به ماهیت هر کدام تجهیزات مورد نیاز فست و فود برای برخی از آنها مثل فر پینتزای صنعتی میز آماده سازی مطلوب در نظر بگیرید.

کاتالوگ

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

ترولی‌ها و دیسپنسرهای ظروف

ترولی‌ها و دیسپنسرهای بشقاب حمل و نقل برای سرویس دهی به حجم متوسط و رو به بالا در رستوران‌ها و کترینگ‌ها حیاتی هستند. این تجهیزات حمل و نقل نه تنها تمام ظروف شما را با ظرافت در حمل و نقل حفظ می‌کنند بلکه انواع مختلف آن این ظرفیت را به شما می‌دهند که ظروف غذا را در بهترین شرایط منتقل و به مشتری برسانید. مجموعه بن کافی با ساخت انواع ترولی و دیسپنسر با بهترین نوع استیل و با قیمت های رقابتی در کنارتان هست.

کاتالوگ

شوت سیب زمینی

انواع مختلف سیب زمینی سرخ کرده یکی از پر مصرف ترین سفارش‌ها در هر فست فودی است. برای آنکه سیب زمینی‌ها همیشه آماده و تازه باشند، باید شوت سیب زمینی را در لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود خود قرار دهید.

آنچه در انتخاب این ابزار مهم، اهمیت دارد، نوع چراغ‌های گرم کنند آن است. چراغ‌های گرم کننده، شوت سیب زمینی نباید بافت غذا را تغییر دهند، از طرفی رطوبت را کاملا از سیب زمینی‌ها جدا کند.

بنابراین به قدرت لامپ‌های وارمر و جنس بدنه شوت سیب زمینی توجه ضمن خرید تجهیزات مورد نیاز فست فود توجه داشته باشید.

دستگاه کباب ترکی در آشپزخانه صنعتی

مدل‌های مختلف دستگاه کباب ترکی به سه گروه تقسیم می‌شوند. این مدل‌های دستگاه کباب ترکی رومیزی، دستگاه کباب ترکی استاده و دستگاه کباب ترگی با محور چرخان افقی است.

دستگاه کباب ترکی تعداد شعله‌های مختلفی دارد و حجم مختلفی از گوشت را قبول می‌کند. به همین دلیل لازم است تا اول از میزان فروش روزانه خود رابرآورد کنید تا انتخاب صحیحی داشته باشید.

غیر از این مورد به آنچه که باید توجه کنید کیفیت ورقه‌های به کار گرفته شده در بدنه دستگاه کباب ترکی و میزان مقاوت آنها است. باید گفت که نحوه کارکرد دستگاه کباب ترکی برقی و گازی با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل ضمن انتخاب این مورد از لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود شیوه تغذیه انرژی نیز در باید در نظر گرفته شود.

دستگاه کراکف‌پز و دستگاه هات داگ گردان

در لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود دستگاه کراکف‌پز و هات داگ گردان هم وجود دارد. در این دو سیستم پخت اختصاصی برای انواع هات داگ در نظر گرفته شده است. به این صورت که با چرخش مداوم و در معرض قرار دادن کراکف‌ و هات داگ‌ها همه چیز با سرعت یکدست آماده می‌شوند.

آنچه در خرید دستگاه کراکف‌پز و هات داگ گردان باید در درجه اول به آن توجه کنید، ارتفاع و عرض این دستگاه و ظرفیت پخت آنها است. معمولا این دو با تعداد قلاب و تعداد ردیف هات داگ مشخص می‌شود. موارد دیگری که در انتخاب دستگاه کراکف‌پز و هات داگ فست فودها اهمیت دارد، ویژگی‌های زیر است.

 • نوع شعله
 • تعداد شعله
 • قابلیت حرکت
 • جنس بدنه
 • چرخ رگلاژ و محور چرخش
 • شیشه‌های مقاوم در اطراف محور چرخش

چرخ گوشت صنعتی

چرخ گوشت‌های صنعتی یکی از تجهیزات مورد نیاز فست فود هستند که قسمت تمام شده آن‌ها بالا خواهد بود. به خصوص اگر منو شما شامل غذاهای با دستور غذایی خاص خودتان باشد، چرخ گوشت صنعتی یکی از تجهیزات ضروری فست فودها خواهد بود. به همین دلیل باید تمام فاکتورهای اساسی را برای خرید مناسب این ابزار در نظر بگیرید.

 • ظرفیت چرخ گوشت صنعتی یکی از ویژگی‌های است که هنگام انتخاب مدل مناسب باید آن را حتما در نظر داشته باشید.
 • قدرت چرخ گوشت صنعتی
 • فراهم بودن سیستم خنک کننده موتور چرخ گوشت
 • پدال فعال سازی چرخ گوشت و قابلیت اتوماتیک بودن آن
 • پرس همبرگر جداگانه
 • تیغه‌های دو لبه با اندازهای مختلف، مناسب برای چرخ کردن و کوبیدن گوشت

دستگاه پرس همبرگر

در صورتی که دستگاه چرخ گوشت صنعتی به پرس همبرگر مجهز نباشد باید دستگاه پرس همبرگر صنعتی را در لیست تجیهزات مورد نیاز فست فود قرار دهید. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود تا همبرگر‌ها را دقیقا یک اندازه و با یک وزن آماده کنید. همچنین زمان آماده سازی برای این آیتم محبوب منوی فست فود به شدت پایین خواهد آمد. در انتخاب دستگاه پرس همبرگر باید به جنس بدنه، قابلیت شست و شو و میزان ماندگاری دستگاه پرس همبرگر توجه داشته باشید.

دستگاه بخار پز صنعتی

دستگاه بخار پز صنعتی طوری طراحی شده است که با مصرف انرژی کم تر همه چیز را بپزد. از این ابزار پر کاربرد می‌توان برای آب پز کردن، ذوب کردن یخ مواد اولیه، پخت انواع گوشت و حوراک و دوباره گرم کردن استفاده کرد.

این دستگاه مدل کانترتاپ، رو زمینی و مدل ماکروویوی دارد. پخت غذا با جریان بخار داغ آنی تمام مواد مغذی را در درون غذا نگاه می‌دارد و طعم و مزه از بین نمی‌رود. از دستگاه بخار پز صنعتی می‌توان برای آماده سازی انواع گوشت در آشپزخانه فست فود استفاده کرد.

سینک ظرفشویی

در لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود، سینک ظرفشویی یکی از مهم ترین اقلام است، که باید چیدمان انواع مدل آن در پلان طراحی آشپزخانه صنعتی هم آورده شود.

سینک ظرفشویی رستورانی مدل‌های متعددی دارد. اما اولین الویت شما در انتخاب سینک‌های مختلف باید نحوه نصب آن، اندازه و متریال به کار گرفته باشد. مجموعه بن کافی با داشتن کارخانه تولید مصنوعات بن استیل توانایی ساخت انواع سینک تک لگنه، دو لگن، سه لگن، وان ظرفشویی و … را با اندازه های مختلف و طبق سفارش مشتریان را دارد.

کاتالوگ

جهت اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

دستگاه ظرفشویی صنعتی

جزو ملزومات غیر قابل انکار هر مجموعه ارائه کننده خدمات غذایی است، که سرعت ارائه خدمات را دو چندان کرده، مصزف بهینه آب را میسر ساخته و در نهایت تمامی ظروف شما را با حداکثر پاکیزگی برای ارائه خدمات بعدی در اختیار شما قرار میدهد. مواردی که باید در خصوص خرید دستگاه ظرفشوئی مورد توجه قرار بگیرد به قرار زیر میباشد:

 • درجه دمای آب در آشپزخانه رستوران دقیقا در چه محدوده‌ای است؟
 • چه نوع غذایی بیشتر سرو خواهد شد؟ آیا غذاها چرب مصرف ظرف بالاتری دارند؟
 • جنس ظروف اصلی از چیست و آیا می‌توان آنها با مواد شیمیایی قوی شست؟

همه اینها فاکتورهای کلیدی در انتخاب دستگاه ماشین ظرف شویی صنعتی است. برخی از مدل‌های دستگاه‌های ظرف شویی صنعتی فقط با آب بسیار داغ کار می‌کند، در حالی که مدل‌های دیگر ممکن است با آب با درجه دمای کمتر هم بتوانند کار کنند. از نظر مدل طراحی نیز دستگاه‌های ظرف شویی صنعتی سه مدل زیر تقسم بندی می‌شوند:

 • زیرکانتری
 • دستگاه ماشین ظرف شویی با نوار نقاله‌ای
 • درب کشویی یا محوری

آنچه در خرید ماشین ظرف شویی مناسب برای آشپزخانه فست فود باید به آن توجه کنید، دمای آب، کیفیت آب، ظرفیت مد نظر شما و استایل کارکرد در نظر بگیرید.

مواردی که در بالا ذکر گردید فقط برخی از تجهیزات را شامل میگردید و قطعا برای کسب اطلاعات بیشتر بایست به مجموعه ارائه کننده تجهیزات فوق سری بزنید.

مجموعه شوروم بن کافی واقع در تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر، خیابان مصدق شمالی، نبش خیایان هفتم، پلاک 77 با داشتن شورومی جهت نمایش تمامی مدلهای تجهیزات تولید خارج و داخل و همچنین تجهیزات تولید شده در کارخانه بن استیل، یکی از قویترین مجموعه های حال حاضر کشور میباشد. شما با حضور در این مکان میتوانید از نقطه نظرات و مشاوره رایگان کارشناسان زبده این مجموعه بصورت رایگان استفاده کرده، خریدی خوب را تجربه کنید.

شرکت قهوه بن فیدار

فروشگاه بن استور

برای اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

021-22260743

021-22260742

keyboard_arrow_up
بن کافی
ارسال پیام